Додаток 1
до наказу від 30.08.2019 р. № 47
ПОРЯДОК
подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв
про випадки булінгу (цькуванню) у закладі
Загальні питання
1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».
2. Цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькуванню).
3. Заявниками можуть бути здобувачі освіти, їх батьки/законні представники, працівники та педагогічні працівники закладу та інші особи.
4. Заявник забезпечує достовірність та повноту наданої інформації.
5. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу (цькування) є:
- систематичність (повторюваність) діяння;
- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Подання заяви про випадки булінгу (цькуванню)
1. Здобувачі освіти, працівники та педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу, яким стало відомо про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого стали, або підозрюють його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб зобов’язані повідомляти керівнику закладу.
2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв про випадки булінгу (цькування) (далі – Заява).
3. Заяви, що надійшли на електронну пошту закладу отримує секретар, яка зобов’язана терміново повідомити керівника закладу та відповідальну особу.
4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює особисто керівник закладу або його заступник.
5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування).
6. Датою подання заяв є дата їх прийняття.
7. Розгляд Заяв здійснює керівник закладу з дотриманням конфіденційності.
Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування)
1. За результатами розгляду Заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб.
2. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.
3. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) та скликає засідання.
4. Комісія створюється наказом керівника закладу.
5. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники (у томі числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.
6. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними актами.
7. Якщо Комісія визначила що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей.
8. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.
9. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.
10. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службу у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).
11. Батьки зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії.
Терміни подання та розгляду Заяв
1. Заявники зобов’язані терміново повідомляти керівнику закладу про випадки булінгу (цькування), а також подати Заяву.
2. Рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб видається протягом 1 робочого дня з дати подання Заяви.
3. Розслідування випадків булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється протягом 3 робочих днів з дати видання рішення про проведення розслідування.
4. За результатами розслідування протягом 1 робочих дня створюється Комісія та призначається її засідання на визначену дату, але не пізніше чим через 3 робочих дні після створення Комісії.
5. Керівник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей про кваліфікований Комісією випадок булінгу (цькування) протягом одного дня.
Додаток 2
до наказу від 30.08.2019р. № 47
ПОРЯДОК
реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі
Загальні питання
1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».
2. Цей Порядок визначає процедуру реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі.
Реагування на доведені випадки булінгу
1. На основі рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), яка кваліфікувала випадок як булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, керівник закладу:
- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;
- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування) (далі – Заходи).
2. Заходи здійснює класний керівник у взаємодії з практичним психологом закладу освіти та затверджуються керівником закладу.
3. З метою виконання Заходів можна запроваджувати консультаційні години у практичного психолога, створювати скриньки довіри, оприлюднювати телефони довіри.
Відповідальність осіб причетних до булінгу (цькування)
1. Відповідальність за булінг (цькування) встановлена статтею 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення такого змісту:
"Стаття 1734. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу
Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, -тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу -тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку".
Додаток 3
до наказу від 30.08.2019р. № 47
Директору Воронівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Олександрівської селищної ради
Аржановій Н.Ю.
__________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові заявника)
__________________________________
(адреса проживання)
__________________________________
(контактний телефон)
ЗАЯВА
Прошу Вас розглянути та вжити заходів щодо вчинення булінгу (цькування) по відношенню до мене (або вказати прізвище, ім’я дитини), які мали місце (дати) з вказівками де і за яких обставин це відбувалося. Додатково вказати обставини, які постраждалий визнав як булінг тощо. (зміст заяви викладається довільно)
Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази боулінгу (цькування) тощо.(якщо такі є в наявності)
__________ __________
(дата) (Підпис)
ПЛАН ЗАХОДІВ
ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ
У ВОРОНІВСЬКІЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ І-ІІІ СТ.
ОЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
ВОЗНЕСЕНСЬКОГО РАЙОНУ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
у 2020 – 2021 н.р.
№ з/п |
Назва заходу |
Цільова аудиторія |
Термін виконання |
Відповідальний |
||
Діагностичний етап |
|
|||||
1 |
Складання банку даних учнів «Зони ризику» та «групи ризику» |
Учнівський контингент |
Вересень |
Психолог школи |
||
2 |
Діагностування рівня напруги, тривожності в учнівських колективах: – спостереження за міжособистісною поведінкою здобувачів освіти; – опитування (анкетування) учасників освітнього процесу; – психологічні діагностики мікроклімату, згуртованості класних колективів та емоційних станів учнів; – соціальне дослідження наявності референтних груп та відторгнених в колективах; – визначення рівня тривоги та депресії учнів. |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Упродовж року |
Класні керівники, практичний психолог |
||
Інформаційно-профілактичні заходи |
||||||
3 |
Виступ на МО класних керівників» «Булінг у школі: що змінює новий закон» |
Класні керівники |
Березень |
Практичний психолог |
||
4 |
Участь у Всеукраїнському тижні з протидії булінгу
«Обережно! Пандемія поруч» |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Вересень 8-11 кл. |
ЗДВР, практичний психолог, медична сестра |
||
5 |
Виготовлення інформаційного стенду «Гостра проблема булінгу» |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Жовтень |
Практичний психолог |
||
6 |
Виступ на нараді при директорові «Профілактика булінгу як соціального явища у шкільному середовищі» |
Педагогічний колектив |
Січень |
ЗДВР |
||
7 |
Вивчення законодавчих документів, практик протидії цькуванню |
Педагогічний колектив |
Упродовж року |
Заст. дир.з ВР |
||
8 |
Педагогічна рада «Попередження аутоагресивної поведінки підлітків» |
Педагогічний колектив |
Листопад |
Практичний психолог |
||
Формування навичок дружніх стосунків здобувачів освіти |
||||||
9 |
Проведення ранкових зустрічей з метою формування навичок дружніх стосунків |
1-4 |
Упродовж року |
Класні керівники |
||
10 |
Створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять |
1-11 |
Упродовж року |
ЗДВР, класні керівники |
||
11 |
Робота відеозалу. Перегляд кінострічок відповідної спрямованості |
5 – 11 |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
12 |
Проведення заходів в рамках Всеукраїнської Акції «16 днів проти насильства» |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Листопад-грудень |
Класні керівники, вчителі-предметники, практичний психолог |
||
13 |
Профілактичний тренінг «Як запобігти насильству» |
10 кл. |
Грудень |
Практичний психолог |
||
14 |
Проведення заходів в рамках тижня психологічних знань |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Листопад-грудень |
Класні керівники, практичний психолог |
||
15 |
Практичні заняття «Протидія булінгу» |
Учні 5-11 |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
16 |
Челенд в рамках проекту шкіл ОТГ«Стоп! Булінг!» |
МК відділу освіти |
Квітень |
ЗДВР, практичний психолог |
||
Психологічний супровід |
||||||
17 |
Діагностика стану психологічного клімату класу |
1-11 |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
18 |
Спостереження під час навчального процесу, позаурочний час |
1-11 |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
19 |
Консультаційна робота з учасниками освітнього процесу |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
20 |
Профілактично-просвітницька, корекційно-розвивальна робота з учасниками освітнього процесу |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Упродовж року |
Практичний психолог |
||
Робота з батьками |
||||||
21 |
Тематичні батьківські збори в рамках Всеукраїнської Акції «16 днів проти насильства»«Протидія цькуванню в учнівському колективі» |
Батьки учнів |
Листопад-грудень |
Класні керівники |
||
22 |
Поради батькам щодо зменшення ризиків булінгу та кібербулінгу для своєї дитини (виготовлення буклетів) |
Батьки учнів |
Листопад |
Практичний психолог |
||
23 |
Виступ на батьківських зборах «П’ять шляхів до серця дитини», «Стань дитині вірним другом»» |
Батьки учнів 7 кл., 8 кл. |
Грудень |
Практичний психолог |
||
24 |
Інформаційна робота через інтернет - сторінки |
Усі категорії учасників освітнього процесу |
Упродовж року |
ЗДВР |
||
25 |
Виготовлення пам’яток-рекомендацій на тему «Небезпека в Інтернеті» |
Батьки учнів |
Квітень |
Практичний епсихолог |
||
26 |
Обговорення питання протидії булінгу на загальношкільній батьківській конференції |
Батьки здобувачів освіти |
Грудень |
Директор школи |
||
27 |
Контроль стану попередження випадків булінгу |
Нарада при директорі |
Травень |
Директор школи, ЗДВР |
||